Föreläsningar om ADHD

Jag håller en del föreläsningar för skolpersonal. Om hur lärare kan skapa ett lugnt klassrum.

Barn vill om de bara kan. Så då gäller det ju för oss lärare att se till att de kan. Här finns en massa enkla knep. Och det är just dessa som jag lägger fokus på.

Allt från hur vi med ADHD fungerar till hur vi lär in och sen hur vi i skolans värld kan skapa inlärningssituationer efter detta. Även detta är riktigt enkelt. Men det enkla är ofta det svåra. Att göra rätt med facit i hand är dock inte så svårt. Dilemmat är att vi lite har tappar kunskapen om utvecklingsstadier, om inlärningsstilar och om hur nyfieknhet och delaktighet påverkar.

Jag har två spännande föreläsningar om ADHD, en med fokus på skolans värld. Den handlar om hur barn & ungdomar med ADHD kan fungera i skolans värld. Hur vi kan kompensera för att skapa en enkelhet. Visst är det fantastiskt att vi kräver av ett barn med svårigheter i en viss miljö, att de ska lära sig hur det neurotypiska systemet fungerar. Är det inte enklare för alla utbildade vuxna utan brister och med mognad och erfarenhet, att förstå hur barn med ADHD fungerar?

Vi ber inte att barn med glasögon att ta av dem, sätta sig längst bak och läsa på tavlan med orden ”Du kan om du bara vill”. Vi tjatar inte om att det är orättvist att han får ha hjälpmedel, glasögon, när de övriga inte får det!

Vi ger inte ett barn med glutenallergi en fralla var dag för att han ska vänja sig av med sitt handikapp, sin allergi. Allergin är också bara ett handikapp när han utsätts för det han inte tål!

Vi vill lära oss de enkla knepen och tipsen. Det praktiska. Hur gör jag i klassrummet? Hur lär barn in? Hur lär jag ut? Sen kanske vi också ska komma ihåg att, med dagens system, kan alla barn kan inte gå ut med godkänt i alla ämnen. Men alla barn kan (och SKA)  gå ut skolan med självförtroendet och självkänslan intakt! Den bygger på 3 av mina 3 böcker.

Energibarn & Så funkar ADHD
Vi snackar ADHD

Jag brukar låta lärarna i publiken få känna på när grovmotoriken inte riktigt fungerar. De vill, men kan inte alltd. Jag utgår från att även lärare vill om de bara kan.

Föreläsning nummer två handlar om var ADHD är egentligen?

För när vi förstår ADHD så blir det mycket enklare att förstå vad som behövs. Vi är inte fel. Vi är en saltvattensfisk som tvingas simma i ett sötvattensakvarium med tvångströja på. Kan vi bara överleva skolan med självförtroendet i behåll så kommer vi båda må bra och kunna lyckas med massa framgång i livet. Vad framgången innehåller? Ja, det är olika för alla. Vi med ADHD är lika olika varandra som alla neurotypiska är olika.

Den föreläsningen bygger på 2 av mina 3 böcker.

Vi snackar ADHD
Så funkar ADHD

Det är det bästa av allt gällande det jag föreläser om. Denna kunskap är bra för alla barn, men helt livsnödvändig för barn med ADHD. Pedagogen i skolan kan alltså arbeta med samma planering till hela klassen. De utan problem får en roligare skoldag och de med problem får helt plötsligt en chans att kunna hänga med och vilja hänga med. Och läraren kan komma hem glad, nöjd, stolt och pigg på fredagseftermiddagen…

Vill du utbilda dig till ADHD coach och lära dig ”allt”? Läs mer HÄR.

Bara en start per år. Runt augusti/september. Men den går även att läsa helt på distans.

6 svar

  1. Hej! Bara kontakta mig så ser vi vad vi kan skapa tillsammans. Enklast är att börja med att maila mig. Du hittar alla mina kontaktuppgifter under ”Kontakta Anna” upp till höger.

  2. Hej Anna! Har faktiskt fått facit på att bra frukost kan hjälpa barn i skolan. Sen 4 veckor tillbaka ger jag min son omelett (1 eller 2 ägg lite vispgrädde) o bacon ca 3 skivor till frukost. Han har lätt dyslexi. Men hans skolarbete går faktiskt mycket bättre. Han säger själv att han kan koncentrera sig bättre nu o att han inte är hungrig hela tiden. Tänk om han sen också kunde få lite bättre mat i skolan då skulle han säkert klara det ännu bättre. Tack för dina goda råd o din hemsida den är kanon.

  3. Hej Anna! Jag lyssnade på en av dina föreläsningar i höstas och ändrade mina och sonens (som har en diagnos) matvanor. Jag har gått ner 20,8 kg och sonen har blivit lugn(are) och mer harmonisk. Det känns superbra och jag vill tacka dig för ditt engagemang och för att vi har fått ”en andra chans”. Kramar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *