LATHUND vid värk

Värk kan komma från många olika anledningar. Denna lathund är till för när du har värk utan skada.

Här är några av grundorsakerna. Vilka kan du pricka i?

  • Låggradig inflammation
  • Kronisk stress
  • Nervsystem i ständig beredskap (central sensitisering)
  • Näringsbrister
  • Mitokondriell energibrist (ATP-brist)
  • Oxidativ stress
  • Hormonell obalans
  • Blodsockerobalans
  • Autoimmunitet
  • Tarmdysbios
  • Ökad tarmpermeabilitet
  • Infektioner eller kvarstående immunaktivering
  • Nedsatt cirkulation
  • Fasciaspänningar
  • Muskelobalanser
  • Överbelastning utan akut skada
  • Sömnbrist
  • Psykisk belastning eller trauma
  • Övervikt
  • Dehydrering
  • Biverkan av läkemedel
  • Ärftliga bindvävssjukdomar
  • Fibromyalgi
  • Artros
  • Reumatiska sjukdomar
  • Sköldkörtelrubbningar
  • Vitamin D-brist
  • Magnesiumbrist
  • B12-brist
  • Järnbrist (med eller utan anemi)

 

Bra, då är det dags för lösningarna:

 

  • Låggradig inflammation kommer från stress, stillasittande, dålig hållning, processad och ny mat, kemikalier, platser, oro, ältande, duktig flicka/bror duktig, självkritik. Du behöver DARK, Blå Boxen, plastbanta, gå igenom ditt badrumsskåp och jobba med ACT eller annan terapi.
  • Kronisk stress är en stor bov. Du vill lägga in andningsminuten och självsnäll i din vardag. Kanske även vill anlita en Stresscoach?
  • Är ditt nervsystem i ständig beredskap kommer du drabbas av central sensitisering. Saker som inte ska göra ont eller bara ska göra lite ont kommer nu börja göra mycket ont. Se lösningarna i punkten ovan.
  • Näringsbrister löser du med bra mat där både Handmodellen och Blå Boxen kan hjälpa dig.
  • Mitokondriell energibrist (ATP-brist) låter krångligt men kommer från spänningar, dålig hållning, bakvänd andning och därför blir lösningen inte så svår. Avslappning, andningsminuten, rörelser, stretch, yoga mm.
  • Dilemmat med oxidativ stress är lite samma sak. Det låter svårt men lösningarna är enkla. Här är det samma lösningar som för låggradig inflammation, näringsbrister och ATP-brist. Så du gör nog redan det som behövs för att minska den oxidativa stressen.
  • Sen kommer vi till hormonell obalans. Här gäller det att inte överäta eller skapa svajande blodsocker och då är vi tillbaka till handmodellen och Blå Boxen. Vill du lära dig mer så rekommenderar jag varmt boken KAOS I KLIMAKTERIET. Den är kanon även för dig som inte är där ännu eller är över på andra sidan. Har ett eget avsnitt just om värk vid hormonell obalans.
  • Blodsockerobalans löser vi så klar med Blå Boxen, andningsminuten och den form av stresshantering som du gillar bäst. Kanske promenader, yoga, spikmatta, tyngdtäcke, terapi mm.
  • Tarmdysbios? Ökad tarmpermeabilitet (genomsläpplighet)? Alltså obalans i din tjocktarm. Smit in på LATHUND TARM och läs mer.
  • Nedsatt cirkulation, fasciaspänningar och muskelobalanser kan också skapa värk utan skada. Men även här har vi redan gått igenom lösningarna. DARK, andningminuten och rörelser. Men kanske behöver du lite extra kunskap. Här vill du läsa boken Smärta, stress och stillasittande. En hel bok med fokus på värk utan skada. Missa den inte. Den finns även som ljudbok.
  • Överbelastning utan akut skada? Ja, då är det vila och rehab.
  • Ja, du kan få värk utan skada av sömnbrist eftersom kroppen reparerar dig var natt. Speciellt de först 4 timmarna du sover och allra mest innan 24:00. Även här vill du läsa boken Smärta, stress och stillasittande. Men även kolla in LATHUND SOVA.
  • Är psykisk belastning eller trauma orsaken så sök hjälp.
  • Övervikt skapar problem. Läs på mer om adiponektin och sen är
  • Handmodellen och Blå Boxen en del av lösningen. Även ACT ALP är kanon.
  • Dehydrering kan ge värk, men kanske mer i form av kramp. Läs mer HÄR
  • Biverkan av läkemedel kan ge värk utan skada. Gå igenom med din läkare eller med en apotekare.
  • Fibromyalgi är ju just värk utan skada. Sök upp en Fibroterapeut eller utbilda dig till Fibroterapeut.
  • Artros ger så klar värk, men då har vi en skada. Kanske kan denna lathund hjälpa dig.
  • Magnesiumbrist kan skapa värk.
  • Så även B12-brist och järnbrist (med eller utan anemi)

 

För att du ska slippa ”vakta” bloggen så tryck på knappen ”Subscribed” och fyll i din mailadress så får du ett mail var gång jag gör ett nytt inlägg.

 

 


Discover more from Anna Hallén AB

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Discover more from Anna Hallén AB

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading